بلاک چین فین تک

بلاک چین فین تک

امروزه بلاک چین در فین تک (FinTech) یا فناوری مالی درخشش خوبی دارد و دسترسی مشتریان به خدمات مالی را دگرگون کرده است. کسب و کارها در حوزه فین تک، از فناوری دیجیتال برای تولید محصولات و ارائه خدماتی مانند بانکداری آنلاین، مدیریت مالی، بانکداری بدون شعبه، هوش مصنوعی و کیف پول الکترونیکی استفاده می‌کنند.

بلاک چین در سطوح بالا اشخاص ثالث را از معامله حذف می‌کند. به عبارت دیگر، معامله مالی در این فناوری به هیچ پشتوانه بانکی یا دولتی احتیاج ندارد و این به معنای حذف کارمزد است. بلاک چین به تعدادی از موارد معمول استفاده در بازار خدمات مالی از جمله انطباق مقررات، پرداخت‌ها و تسویه حساب‌های مرزی، ردیابی دارایی و مالیات تجاری و تسویه حساب‌های پس از تجارت اعطا می‌شود. از آنجا که ورودی‌های بلاک چین به‌صورت آنی قابل مشاهده است، این فناوری توانایی کاهش زمان ترخیص و تسویه حساب را دارد. این پروسه ممکن است تا پنج روز طول بکشد.

فناوری بلاک چین می‌تواند هزینه‌های زیرساخت هشت بانک از ۱۰ بانک سرمایه‌گذاری بزرگ جهان را به طور متوسط ۳۰٪ کاهش دهد، این مبلغ به ۸ تا ۱۲ میلیارد دلار پس‌انداز سالانه برای این بانک‌ها تبدیل می‌شود. در مورد پرداخت‌های حاشیه‌ای، پردازش اغلب پیچیده است و شامل چندین لایه ارتباطی بین شرکت‌کنندگان پرداخت برای تایید معاملات است. پرداخت و تسویه حساب در صنعت خدمات مالی از جمله بازارهای سهام بسیار ناکارآمد است، زیرا در این فرآیند هر سازمانی داده‌های خود را حفظ می‌کند؛ سایر افراد از طریق پیام‌رسانی الکترونیکی در مورد اینکه در کجای فرآیند هستند، ارتباط برقرار می‌کنند.

مسئله پردازش معمول روند را کند می‌کند؛ پرداخت‌های دریافتی از پرداخت‌های صادر شده پیشی می‌گیرد و بورس را مجبور به استفاده از پردازش دسته‌ای می‌کند. در نتیجه، تسویه به طور معمول دو روز طول می‌کشد. این تاخیر در تسویه حساب‌ها، بانک‌ها را مجبور می‌کند پولی را که در غیر این صورت می‌توانستند سرمایه‌گذاری کنند، کنار بگذارند.

از آنجایی‌که که بلافاصله می‌توان داده‌ها را با کاربران بلاک چین به اشتراک گذاشت، این فناوری نیاز به اصلاح، تایید و تجزیه و تحلیل تجارت را کاهش می‌دهد یا بطور کامل از بین می‌برد. این امر موجب انجام فرآیند تسویه‌حساب به‌صورت کاراتر و موثرتر می‌شود. جی پی مورگان بنیانگذار این شبکه، هدف از ایجاد آن را کاهش تعداد واسطه‌ها در فرآیند به‌منظور افزایش سرعت پرداخت بیان می‌کند.

مسترکارت نیز در اواخر سال ۲۰۱۷ شبکه Block Chain خود را راه‌اندازی کرد تا بانک‌ها و بازرگانان شریک را قادر به پرداخت سریع‌تر و مطمئن‌تر پرداخت‌ها کند. از سرویس بلاک‌چین مسترکارت می‌توان برای پاک کردن معاملات کارت اعتباری و از بین بردن کارهای مدیریتی با استفاده از قوانین قرارداد هوشمند و تسریع در تسویه‌حساب معاملات استفاده کرد.

مزایای استفاده از فین تک عبارتند از: سرعت بالاتر انجام کارها، خطای کمتر، کاهش نیروی انسانی، شفافیت مالی بیشتر و کاهش هزینه‌های جانبی. معروف‌ترین استارت‌آپ‌های فین تک در یک ویژگی اشتراک دارند: آنها برای تهدید، به چالش کشیدن، و در نهایت جایگزینی خدمات مالی سنتی با خدماتی سریع‌تر و بهتر به وجود آمده‌اند.

برای مثال یک موسسه اعتباری تصمیم می‌گیرد تا قواعد خدمات بانکی را با ارائه وام‌های کوتاه مدت و فوری دور بزند. این موسسه برنامه ریزی می‌کند تا به افرادی که اعتبار بانکی بسیار ضعیفی دارند یا اصلا اعتبار بانکی ندارند نیز وام بدهد. این مثال در حال‌حاضر توسط شرکت بتر مورتگیج (Better Mortgage) عملی شده است. این شرکت با ارائه خدمات کاملا دیجیتال برای متقاضیان وام، روش‌های سنتی این کار را دور زده و روش بسیار راحت‌تری ارائه می‌کند. شرکت گرین اسکای (GreenSky) نیز به دنبال پیوند دادن کسانی که وام تعمیر خانه می‌گیرند با بانک‌ها است و به مشتریان خود امکان دریافت وام بدون حق‌الزحمه می‌دهد.

اپلیکیشنی به نام تالا (Tala) نیز سعی می‌کند به مشتریانی که اعتبار بانکی ضعیفی دارند وام‌های کوچک ارائه دهد. این اپلیکیشن با پردازش اطلاعات پرداخت مشتریان در موبایل آن‌ها و همچنین برخی اطلاعات به ظاهر بی‌ربط مثل بازی‌هایی که روی گوشی نصب کرده‌اند به مشتریان اعتبار می‌دهد. اپلیکیشن تالا سعی می‌کند به این مشتریان گزینه‌های بهتری از بانک‌های محلی و موسسات مالی کوچک ارائه دهد.

به طور خلاصه اگر جنبه‌ی مالی زندگی مالی شما بسیار ناخوشایند است، یا با شکست مواجه شده، احتمالا فین تک راه حلی برای شما دارد. شرکت‌هایی مثل کیک‌استارتر، پاترئون و گوفاندمی، نمایانگر  نفوذ و توان فین تک بیرون از نظام بانکی سنتی هستند. پلتفرم‌های تامین مالی جمعی به کاربران امکان می‌دهند از طریق موبایل یا کامپیوتر خود اقدام به ارسال یا دریافت پول کنند. آنها همچنین به افراد و کسب و کارها اجازه می‌دهند تامین مالی خود را به شکل جمعی و از طریق مشارکت افراد دیگر انجام دهند.

تصویر مقالۀ بلاک چین فین تک در دنیا

امتیاز این مقاله :
4.4/5

دیدگاهتان را بنویسید